Завершується кампанія декларування-2024 року: що потрібно знати декларантам
Кампанія декларування доходів і майна за 2024 рік добігає кінця: до 31 березня публічні службовці мають подати свої декларації.
Декларування доходів і майна – відповідальний процес, який потребує уважності та точності, а ще він є обов’язковим для певної категорії громадян. Ми поспілкувались з головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції РВА – Валентиною Чумак аби нагадати всі нововведення в цьому процесі.
Що змінилось цього року в процесі подання декларацій?
– Цього року декларанти отримали більше свободи для виправлення помилок. Якщо ви виявили неточність у своїй декларації, у вас є 30 днів, щоб її виправити. А якщо час згаяно, не панікуйте! Можна звернутися до Реєстру декларацій з проханням про виправлення. Ви маєте змогу написати в довільній формі повідомлення з проханням виправлення помилок і вам таку змогу нададуть.
Як внести зміни в подану декларацію?
- Увійдіть у свій персональний кабінет;
знайдіть подану декларацію – біля неї є кнопка «Подати виправлену декларацію», яка буде активною 30 днів з моменту подання документа;
натисніть кнопку – система створить чернетку виправленої декларації;
відредагуйте дані;
збережіть зміни, після чого чернетка виправленої декларації буде збережена;
подайте чернетку виправленої декларації.
Які ще важливі зміни мають знати наші читачі?
– Тепер в розділі «Банківські установи та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» не потрібно вказувати номери рахунків, так звані IBAN. Треба зазначити лише фінансові установи, в яких відкрито банківські рахунки.
Для певних категорій декларантів обов’язок подання декларацій відтерміновано – їм потрібно буде це зробити не пізніше 90 днів. Хто входить до цих категорій?
Обов’язок подання декларацій відтерміновано для:
- військовослужбовців Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, Управління державної охорони України, ЗСУ та інших військових формувань;
- поліцейських поліції особливого призначення, залучених до ведення бойових дій;
- осіб, які для здійснення службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії;
- осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях;
- осіб, які направлені до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу;
- осіб, які є полоненими чи інтернованими;
- осіб, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов’язків військової служби чи інших службових повноважень перебувають на стаціонарному лікуванні, у відпустці для лікування та/або реабілітації.
Відтермінування подання декларацій також стосується членів сімей зазначених осіб. Змінами умов, за яких відтермінування припиняється, є завершення воєнного стану, звільнення зі служби, виїзд з окупованих територій, зони активних бойових дій тощо.
Що стосується осіб, які звільнились?
– Якщо ви припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, передбачену законодавством, у 2024 році, також зобов’язані подати в установленому порядку декларацію.
Не так давно з’явилась функція автозаповнення, як вона працює?
– Часткове автозаповнення декларації можливе після формування довідки «Дані для декларації», куди збираються дані з 14 державних реєстрів: про доходи, нерухомість, транспортні засоби тощо. Цю інформацію потрібно лише перевірити й виправити в разі потреби.
Також є можливість зібрати до довідки дані про членів сім'ї декларанта за їх згоди у застосунку «Дія».
Внесені автоматично відомості в декларацію НАЗК рекомендує перевірити відповідно до правовстановлюючих документів, оскільки можливі неточності у реєстрах.
Що стосується державних програм підтримки чи потрібно їх декларувати?
– Державна програма «єПідтримка», Програма Національного кешбеку «Зроблено в Україні», одноразова державна грошова допомога «Зимова підтримка», «Пакунок малюка» це все доходи які мають бути зазначені у відповідному розділі в декларації. Нагадаю Якщо допомога виплачується грошима, вона вважається доходом і повинна бути зазначена в декларації як соціальна допомога. Інші соціальні виплати та субсидії вважаються доходом лише у разі їх монетизації.
І наостанок що б ви нагадали мешканцям нашого району?
– Шановні мешканці Звягельського району, будьте свідомими вчасно та головне правильно заповнюйте декларації. Декларування важливо, адже це запобігання корупції, воно допомагає виявляти незаконне збагачення, приховані активи і ймовірний конфлікт інтересів в діяльності публічних службовців. Це інструмент прозорості та підзвітності влади. У вас залишилось декілька днів до завершення кампанії, не залишайте все на останній день, адже система буде перевантажена. Якщо у вас є питання щодо заповнення декларацій звертайтесь на гарячу лінію НАЗК за номером +38 (044) 200-06-94 в робочі дні з 09:00 до 18:00.