21 листопада Міжнародний день відмови від паління

Дата: 18.11.2024 11:13
Кількість переглядів: 45

Міжнародний день відмови від паління відзначається щорічно в третій четвер листопада з метою зниження поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення та лікарів усіх спеціальностей, профілактики та інформування суспільства про згубний вплив тютюну. Встановлений цей день Американським онкологічним товариством.

Фото без опису

За даними ВООЗ  90% смертей від раку легенів, 75% від хронічного бронхіту і 25%  від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. Сьогодні у світі 1 млрд курців, серед яких – 200 млн жінок, причому спостерігається тенденція до збільшення жінок-курців.

Приблизно третина населення є постійними курцями. Особливо небезпечним є тютюнопаління в молодіжному середовищі. За даними опитування в нашій країні 63% підлітків повідомили, що хоча б 1 раз в житті  курили цигарки, 55% вказали на те, що їм легко купити їх, не дивлячись на прийняті Закони, більш ніж половина з опитуваних першу цигарку випалили у віці 12 років. Причини тут різні: в дитячому віці через цікавість та старання наслідувати старших, показати себе дорослим (″приклад″ батьків, телебачення), а в основному – це незнання небезпеки від паління тютюну.

Тема тютюнопаління занадто стара, але вона дуже важлива. Бо нерозуміння її, неповага людини до свого здоров′я та до оточення призводить до негативних,  а часто й до трагічних наслідків:   втрати здоров'я й навіть життя. Про те, що тютюнопаління є шкідливим для здоров'я, знають усі, навіть діти. Однак, з огляду на те, що шкідливі наслідки та небезпека, пов'язана з тютюнопалінням, начебто відстрочені в часі, кожен курець думає, що вони його обминуть. Він живе сьогоднішнім днем, не думаючи про хвороби, які неминуче з'являться через 10-20 років, а почавши палити в дитячому віці – ще раніше.

 «Пронесе», «Зі мною такого не трапиться» – небезпечні думки. НІ!!! Не пронесе, розплата за паління неминуча. Фахівцям добре відомо, що за кожну шкідливу звичку рано чи пізніше прийде розплата, яка обов′язково проявиться через значне погіршенням здоров'я. Більшість дослідників показали, що всі форми використання тютюну, включаючи паління цигарок, сигар, жувального, нюхального тютюну, а також вплив на тих, хто не палить, але присутній при цьому (пасивне, вимушене паління), значно підвищує захворюваність і передчасну смертність більш ніж 20 хворобами, такими як: хвороби дихальних шляхів та астма, онкологічні захворювання різних частин тіла та органів ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, підшлункової залози, товстої кишки, сечового міхура, шийки матки та спинного мозку, безпліддя, імпотенція та вади розвитку у дитини матері-курця, викидні, а також серцево-судинні захворювання, такі як інфаркт, ішемічна хвороба серця. Ризик виникнення захворювань залежить, як від кількості випалених сигарет, так і від тривалості паління.

Тютюнопаління – це найпоширеніша із всіх видів побутової токсикоманії, легко набута звичка, яка характеризується звиканням до нікотину. Запалена цигарка – це своєрідна хімічна фабрика, з якої під час паління під дією високої температури виділяються близько 7 тисяч сполук, серед яких найбільш згубним за гострою та хронічною дією на організм, є нікотин, синильна кислота, чадний газ, аміак, близько 70-ти канцерогенів, бензопірен, азот, тютюнова смола, що містить в собі феноли, крезоли, що сприяють виникненню раку, свинець та радіоактивний полоній. В останній час в моду ввійшли електронні цигарки, але рівень шкідливості від них ще більший, через те, що в них природний нікотин замінений на хімічний.

За даними ВООЗ щорічно у світі від хвороб  пов'язаних із тютюнопалінням помирає понад 5 мільйонів осіб (1 людина кожних 6 секунд), в Україні помирає 120 тисяч. Якщо не здійснити ефективні дії, то протягом цього століття у світі помре 1 мільярд людей.

      Більшість курців на собі відчули руйнівну дію нікотину й хотіли б полишити шкідливу звичку, та досягти цього буває нелегко, особливо людям безвольним. Краще взагалі не починати палити ні сьогодні, ні завтра, ніколи. А тим, хто вже палить, наполегливо рекомендуємо покинути це шкідливе заняття, потрібно поставити собі за мету кинути палити й досягти її.

Зрозумійте це та будьте живі й здорові !

 

Звягельський районний відділ

ДУ «Житомирський обласний центр

контролю та профілактики хвороб МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора